gfahu

הטיולים שלי

טיול מערות בשפלת יהודה

אם אתם חובבי מערות. אוהבים להכיר ולהנות ממערות, או סתם מתחשק לכם להגיע למקום מוצל שבו הילדים יוכלו ליהנות באמת, שפלת יהודה הוא ה"אזור" המיועד  לכך.

לא רחוק במיוחד מאזור המרכז – בסך הכול כ-30-40 דקות מתל-אביב. והאמינו לי יש הרבה מה לראות.

מעט התמצאות גיאוגרפית:

השפלה הינה יחידת הנוף המערבית של מרחב יהודה, משתפלת מהרי יהודה ומכאן שמה "שפלה". למעשה הינה אזור ביניים שבין הרי יהודה ממזרח לה ועד מישור החוף שממערב לה. גבולה הצפוני של השפלה הינו "נחל שילה" ובדרום מגיעה השפלה עד בקעת באר שבע וצפון הנגב, עד לנחל שקמה. ממזרח לשפלה מביטים אלינו הרי יהודה החדים והגבוהים יותר וממערב לה – מישור החוף הינו המסלע הבהיר – לבן מאד הבוהק ובולט לעינינו כשאנו נוסעים במרחביה. המסלע הזה הוא זה שאיפשר את חציבת המערות. הסלע שעל פני הקרקע נקרא בשם "נארי". זהו סלע קשה,  בשל העובדה שהוא חשוף לשמש.  החציבה בו איננה קלה, אך ככל שמעמיקים בחציבה מגיעים לשכבת סלע רכה בהרבה יותר הנקראת "קירטון". זהו סלע גיר רך מאד ונוח לחציבה, אשר האנשים השתמשו בו כחומר מילוט ובניה ועל כן השתלם למכור אותו לבנין באזור החוף למשל, שם אין סלע שכזה. מכיוון שכבר נוצרו  חללים אדירים מתחת לאדמה האדם השתמש בהם לצרכיו השונים: חקלאות, אגירת מים (בורות מים), מחסנים, מערות קבורה. אם תטיילו במערות הללו בעונת הקיץ  או החורף תבינו עד כמה נהנו אבותינו מן השימוש בטבע, שהם ידעו לנצל ולייעל לטובתם . שם נעים מאד בעונת הקיץ וכלל לא קר בעונת החורף.

מערות שכאלה תוכלו למצוא בשפע בגן הלאומי "בית גוברין". שם תכירו את העיר הקדומה "מרשה" אשר מוכרת לנו עוד מימי התנ"ך – תקופת בית ראשון. אולם עידן חציבת המערות הללו משוייך בעיקר לתקופה ההלניסטית: בתקופה זו – המאות 2-3 לפנה"ס, התגוררו באזור  "מרשה"  אדומים, צידונים,  כנראה גם יוונים  וקהילה לא גדולה של יהודים והם אלה שחצבו את רוב המערות. ישנן מערות רבות באזור השפלה אשר שימשו לצורך מסתור בתקופה קשה מאד לעם היהודי.  תקופת מרד בר כוכבא  - 132-135 לספירה. –  שבה  דוכא המרד ביד קשה על ידי הרומאים. לאחר שבית המקדש כבר חרב – שנת 70 לספירה. היהודים יוצאים במרד נוסף כנגד הרומאים, כנראה  עקב בניית העיר האלילית "איליה קפיטולינה" בירושלים.

הרומאים הפעם רודפים את היהודים ומשמידים כפרים שלמים. היהודים עוזבים את ירושלים ואת הכפרים ונאלצים להסתתר מתחת לאדמה ולהשתתף במרד נגד הרומאים. אז.. עבורכם אולי זהו טיול שבו אתם זוחלים במבוך מערות. אולם, עבור אותם אנשים, שנאלצו לחיות כך בפחד במשך שנים, זוהי תקופה איומה. הם  חפרו לעצמם מבוכי מחילות על מנת שהרומאים לא יגלו אותם. על כן, כשאנו זוחלים במערות המסתור צריך להכיר אותן, על מנת שלא ללכת לאיבוד בתוכן.  באשר לאיוורור, אין מה לדאוג. הן מאווררות ולא מחניק לשהות בהן.

יש בהן בדרך כלל קולומבריום – כוכים ששימשו כנראה לגידול יונים והיוו גם מקור מזון ומקור להקרבת קורבנות וכן לעוד צרכים רבים נוספים.  ליד כמה מהן תוכלו למצוא בורות מים או אמות מים יפות ועצי תאנה המדיפים ריח נעים למרחוק.

מערות שכאלה תוכלו למצוא במקומות רבים בשפלה כאמור: לוזית,  תל גודד ומערות רסק, חורבת מידרס,  חורבת בורגין, חורבת עתרי,מערות חזן.

בשל הקרבה של השפלה להרי יהודה. אוהבי המערות יכולים גם ליהנות  מ"מערות קרסטיות". מערות שהן יצירה ייחודית ויפהפיה של הטבע.

אלו הן מערות שנוצרו בסלע גיר קשה בהרבה שהוא גם סדוק. דרך הסדקים שבסלע  חודרות טיפות הגשם ואוספות עימהן פחמן דו חמצני, שהן לוקחות מן העצים והאדמה וכך הן הופכות לתמיסה חומצית הממיסה את הסלעים ויוצרת חללים מתחת לאדמה.

לאחר שחלל מערה כזו נוצר,  טיפות המים שלנו  המגיעות למערה שכזו כשהן עמוסות בחומר גירני, משקיעות אותו בתוך המערה וכך מתחילים לגדול בה  נטיפים,  שהם למעשה סלע חדש שנוצר ועולה או יורד לתפארת מתוך חלל המערה   "מערת הנטיפים" שליד בית שמש נס הרים למשל.

במערות שכאלה נמצא לעיתים גם עטלפים "מערת התאומים" למשל, יש בה עטלפי חרקים הנמצאים בסכנת הכחדה ועל כן "רשות הטבע והגנים" סוגרת את המערה בעונת החורף, על מנת לשמור עליהם. אך החל מחודש אפריל ניתן ליהנות מהמערה במהלך כל עונת הקיץ.

אזור שפלת יהודה ובית גוברין הינו אזור מלא מערות  ובורות.. על כן יש ללכת בשבילי ההליכה המסומנים בלבד. אין לסטות מהשבילים ויש לשמור על ילדים קטנים. הכניסה למערות ומחילות המסתור מצריכה פנס לכל אדם. אין להיכנס למערות ומחילות מסתור שמוצב לצידן שלט המזהיר מפני כניסה אליהן. אין להיכנס למערות מסתור שאין בהן סימון הנחיה, בלא ליווי מדריך או מישהו שמכיר אותן היטב. אנשים המודעים לכך שהם חרדים מפני מקומות סגורים, עדיף לחכות מחוץ למערה, אין אפשרות להתחרט ולחזור אחורה. לאנשים בעלי מבנה גוף רחב, מומלץ לא להיכנס למערות מסתור.

טיול נעים ומהנה
מאת מלכה – מורת דרך "טיולי פינוק לגוף ולנפש"

צור קשר

מלכה גרשנוביץ

שלח

Thank You!

The form has been successfully sent.

This field is required.

Invalid Phone

Invalid Email

דברו איתי :)

פרטי התקשרות

טלפקס: 02-9994115
טלפון נייד:054-4853224
אימייל: malkag@zahav.net.il
 malkag4@gmail.com

 

נבנה ע"י קידום פלוס - בניית אתרי תדמית לעסקים