gfahu

הטיולים שלי

חבל לכיש המזרחי

כשהאדם חובר אל הטבע
כששפלה נושקת להר ולמדבר
כשהווה חובק עבר

השפלה  הינה דרגת ביניים בין מישור החוף להרי יהודה. את השפלה ניתן לחלק ל-2 מדרגות: המדרגה המערבית נמוכה יותר, בעלת צורה מישורית יותר ופחות מבותרת  -  השפלה הנמוכה. המדרגה המזרחית הינה גבוהה יותר והררית יותר – השפלה הגבוהה . חבל לכיש  משתרע מצפון לנחל שקמה ומדרום לנחל גוברין ועובר בשפלה הגבוהה  שבשיפולי הר חברון ובשפלה הנמוכה הנושקת למישור החוף הדרומי והגיוון ניכר בנוף.

החבל נקרא על שם העיר הקדומה לכיש  - את הסוללה ששפך מלך אשור סנחריב בשנת 701 לפנה"ס כדי לכבוש את העיר ניתן לראות בתמונה השמאלית.

לכיש היתה האחרונה בערי יהודה שנפלה בידי הבבלים בשנת 586 לפנה"ס ונמצאו בה אוסטרוקונים (כתובות חרס) רבים וביניהם אוסטרוקון עליו נכתב: "וידע כי אל משואות לכיש נחנו שומרים ככל האותות אשר נתן אדוני.כי לא נראה את עזקה".

תבליט סנחריב מלך אשור בארמונו שבנינווה שם תיאר את כיבוש לכיש התבליט נמצא במוזיאון הבריטי בלונדון.  "ובארבע עשרה שנה למלך חזקיהו עלה סנחריב מלך אשור על כל ערי יהודה הבצורות ויתפשם וישלח חזקיהו מלך יהודה אל מלך אשור לכישה לאמור: חטאתי שוב מעלי את אשר תתן עלי אשא" (מלכים ב' יח', יג')

ההתיישבות החדשה בחבל לכיש דוד בן גוריון ביקש ליישב חבל ארץ שומם המצוי ממזרח לאשקלון עד לאזור החיץ - שיפולי הר חברון.בנוסף לשאיפתו ליישב את הנגב והגליל הוא חשש שאם שוב תפרוץ מלחמה עם המצרים ייאלצו 12ישובים בודדים לעמוד במערכה.בן גוריון החל להריץ את רעיונותיו להקמת חבל ארץ מיוחדשישתרע על 700,000 דונם. מתוכם 280,000 דונם ראויים לעיבוד חקלאי והיתר למרעה וייעור.ב-24 באוגוסט 1954 הוחלט על הקמת חבל לכיש.החבל תוכנן בקפידה ובדקדקנות תוך המנעות משגיאות שנעשו בעבר. למתכנן ראשי נתמנה בני קפלן, מבצע ראשי – לוי ארגובומנהל החבל – אריה (לובה) אליאב שנתמנה באוקטובר 1954

את אזור החיץ המזרחי ציינו 2 עובדות ייסוד:  האחת שהנו אזור ספר על כל המסקנות הבטחוניות הנובעות מכך.השניה: שאפשרויות ההשקיה בו מוגבלות מאד.לאור העובדה הראשונה, נועד אזור זה להיות מיושב ע"י האחזויות נח"ל. כאן מקומן של 3 האחזויות הראשונות שעלו  על הקרקע: אמציה, לכיש, נחושה. 

הקמת הישוביםתוך שנה אחת בלבד (דצמבר 1955 – דצמבר 1954) תוכננו והוקמו:עיר העולים קרית גת וישובים חקלאיים: בהם 11 ישובים של עולי ארצות המזרח, שלושה יישובי נחל שהוקמו מול גבול חברון, שני יישובי נוער ישראלי, שתי חוות נוער ושני מרכזים כפריים. באותה השנה נבנה גם הג'ין והונח יסוד למטוויה משוכללת בקרית גת."רבקה גובר" -אל משואות לכיש"

קרית גת – מרכז עירוניעולי צפון אפריקה מהווים את רוב אוכלוסייתה של קרית גת ורב חלקם בכל שטחי חייה. אך לקרית גת היתה הזכות לקלוט אלפים מראשוני העולים ממזרח אירופה. עד אז היה חבל לכיש כולו מאוכלס עולים מאסיה וצפון אפריקה.קרית גת – שונה מכל עיירת עולים אחרת, שהוקמה בלב מדבר. לא כדימונה שסביבה שיממון של דורות, לא כקרית מלאכי הנזקקת לשוק העבודה של היישובים הותיקים עד לגזרה. את בירת לכיש מקיפים מכל עבריה כפרי חבל לכיש הצעירים, הם מאכלסים אנשים חדשים, שזה מקרוב באו והפריחו את השממה ופרשו עליה שדות כותנה נרחבים ומטעי בוטנים וסלק סוכר.

קרית גת- בניית מפעל הסוכר "סוגת"בקרית גת שנועדה לשמש מרכז עירוני לחבל כולו – רוכזו שירותים ציבוריים נוספים על התעשיה החקלאית כגון: משרדי ממשלה, תחנת רכבת, בית חולים, בית ספר תיכון, תחנת משטרה ומוסדות תרבותיים וחברתיים אחרים."לפי שעה כבר יש בקרית גת: מכון להפרדת סיבי כותנה. בעתיד: מטוויה ומפעלי תעשיה נוספים. עוסקים בהקמת 150 יחידות דיור ראשונות ובהקמת מחסן מרכזי למיון בוטנים " (הסוכנות היהודית)

הקמת אזור החיץ המזרחי – הסוכנות היהודיתבתחילה כינו את השטח לאורך הגבול עם חברון בשם "טקסס הישראלית". בחורינו מישובי הספר היו רוכבים בשטחי המרעה הנרחבים מזויינים ודרוכים תמיד, כקאובויס. אמרו להם בדרך הלצה: שצריך לשלוח אליהם ללינת לילה את אלה מהתיירים  המתלוננים, כי אין בארצנו חיי לילה מפותחים.לאור העובדה של חוסר מים להשקיה –הוקצו לישובים אלה שטחים גדולים יותר של שדות בעל עד 100 דונם למשפחה חקלאית ומטעים בהשקאת עזר בלבד. וכן היו להם עדרים גדולים יותר של צאן ובקר ושטחי מרעה נרחבים בהתאם.

מושב אמציה כיום -  330 תושבים עם מחנה זמני למפוני גוש קטיףמתקיימים מכרמים, בקר, פלחה ותיירות

קבר שיח עלי – בגבעות גד שימש אתר עליה לרגל עבור נשים עקרות שביקשו להרות

בשמורת טבע גבעות גד יש  שבילי הליכה ושבילי אופניים רבים העוברים דרך גתות עתיקות, בתי בד, בארות  ומערות פעמון. זהו מרחב ביוספרי  בהיותו  מעבר מחורש ים תיכוני אל צמחיית המדבר. סכר נחל אדוריים בקיץ – בחורף גשום הוא מתמלא מים ובסביבתו מרבדי כלניות מרשימים

חבל לכיש המצוי בלב השפלהמכיל מערות רבות חצובות בסלע הקירטוני הרך. רבות מהמערות בעלות צורת פעמון בשל החציבה המעטה בשכבה הקרובה לקרקע – שכבת הנארי הקשה יחסית . והחציבה המואצת לעומק המערה – שכבת הקירטון הרכה

המערות הרבות נחצבו החל מהתקופה ההליסטית –המאה ה-4 לפנה"ס לשימושים מגוונים:מחצבה להפקת חומרי בניה ולבנים, לצורך גידול יונים, בתי בד, בורות מים, אחסון ומסתור.

הצעה לעיבוי גדר המערכת של אריק שרון הישוב חרוב תוכנן כמרכז אזורי. עקב פינוי גוש קטיף נבנים ישובים למפונים לאורך גדר המערכת.

מושב שקף נקרא על שם חורבת "אום א-שקף" הסמוכה.  המושב הוא יישוב דתי שהוקם ב- 1981

מושב לכיש ידוע בזכות הענבים הטעימיםשחברי המושב מגדלים ופחות בזכות הורדים.ניצן שריג (בתמונה). הקימה מטע של ורדים שהיא מזקקת בשיטות שהביאה מתורכיה. ומייצרת בשמים ושמנים בריח הורדים והאזוביון (לבנדר)

חבל לכיש המזרחי – נוף ומורשת שווה ביקור ערכה וכתבה  מלכה גרשנוביץ  מורת דרךmalkag@zahav.net.il  

צור קשר

מלכה גרשנוביץ

שלח

Thank You!

The form has been successfully sent.

This field is required.

Invalid Phone

Invalid Email

דברו איתי :)

פרטי התקשרות

טלפקס: 02-9994115
טלפון נייד:054-4853224
אימייל: malkag@zahav.net.il
 malkag4@gmail.com

 

נבנה ע"י קידום פלוס - בניית אתרי תדמית לעסקים